حج حقیقت جاودانه ، کتاب تازه منتشر شده استاد سیدعلی اصغر موسوی

 

 

اخبار کوتاه؛ کتاب حج حقیقت جاودانه وارد بازار نشر شد قم - خبرگزاری مهر: انتشار کتاب حج حقیقت جاودانه، امضاء تفاهم نامه همکاری با موسسه دارالحدیث و پخش برنامه الصحیح در مواجهه با سریال‌های تاریخی تحریف شده از عناوین اخبار مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیمای قم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب “حج حقیقت جاودانه” با نگاهی ادبی به جغرافیای حج وارد بازار نشر شد.

این کتاب به نویسندگی سیدعلی اصغر موسوی به رشته تحریر درآمده و توسط مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما منتشر شده است.

این اثر در چهار بخش مباحث تمهیدی، جغرافیای حج در مدینه منوره و مکه معظمه و توصیف مکان های مقدس بین مکه و مدینه در قالب فصول متعدد تدوین و تنظیم شده است.

شکوه زیارت، قبرستان بقیع، بیت الاحزان، مکان های زیارتی، مکان های عبادی، میقات احرام، اشراق سلوک، مفهوم شناسی مکه، میقات، مسجد الحرام، کعبه، عرفات، مشعر یا مزدلفه، منی، حجون و وداع با حج از جمله فصول برجسته این کتاب است.

در هر یک از فصول ذکر شده مباحث مستقلی طرح و ارائه شده است که از آن جمله می توان به موضوعاتی چون طواف عشق، شهود نیاز، برائت از مشرکان، حج اکبر، عرفات امام حسین (ع)، وقوف در مشعرالحرام، مسجد کوثر، عید و قربانی، مزار گمنام شهدای فخ، حطیم، شاذروان و جبل النور اشاره کرد.

علل تهلیل و تسبیح، مقام ابراهیم (ع)، هندسه معنوی کعبه، پیشینه حجرالاسود، محل تولد پیامبر اکرم (ص)، مبعث حضرت رسول (ص)، حجر اسماعیل، چاه زمزم، کعبه و گلاب ایرانی، پوشش کعبه، شعب ابیطالب، مسجد مباهله، غار ثور و مسجد غدیرخم دیگر موضوعات این اثر را تشکیل می دهد.

این نوشتار تلاشی برای توصیف حال و هوای معنوی حج با تاکید بر جایگاه اماکن مقدسه و شهر مکه و مدینه و ارزش های معنوی آن جهت استفاده برنامه سازان رسانه ملی به ویژه در مناسبت های مربوط به این آیین باشکوه است.

کتاب حج حقیقت جاودانه با شمارگان یک هزار و 200 جلد منتشر شده است.

منبع

http://www.mehrnews.com/FA/newsdetail.aspx?NewsID=1701530/ 0 نظر / 41 بازدید